Ile trwa i na czym polega rehabilitacja po operacji?
Zanim skorzystasz z rehabilitacji pooperacyjnej, czeka Cię konsultacja z lekarzem ortopedą. To właśnie ten specjalista na podstawie wnikliwego wywiadu, analizie dokumentacji medycznej i danych z wypisu ze szpitala jest w stanie określić, ile orientacyjnie potrwa i jak będzie przebiegać rehabilitacja po operacji. Wiedz, że cza trwania rehabilitacji pooperacyjnej jest ustalany zawsze indywidualnie i zależy od kilku czynników, takich jak np.:
- ogólny stan zdrowia,
- wiek i waga pacjenta,
- przestrzeganie zaleceń fizjoterapeuty,
- etap rekonwalescencji,
- wystąpienie/brak powikłań pooperacyjnych.
Przykładowo, rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego zwykle trwa od 3 do 6 miesięcy. W przybliżeniu powrót do pełnej sprawności po artroskopii kolana to 1,5-3 miesiące. Z kolei czas rehabilitacji po operacji stopy trwa najczęściej nie dłużej niż 6 miesięcy.
Jesteś ciekawy jak szybko można rozpocząć rehabilitację po zabiegu operacyjnym? To zależy. W przypadku pacjentów z problemami ortopedycznymi zwykle im szybciej wdrożona zostanie fizjoterapia, tym dla nich lepiej. Niekiedy możesz podjąć już współpracę z rehabilitantem na dobę po operacji (np. w postaci ćwiczeń oddechowych).
Rehabilitacja pooperacyjna jest przeprowadzana zarówno w przypadku dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych, nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wiek pacjenta. Różne natomiast mogą być metody rehabilitacji podjęte u pacjentów w różnym wieku.
Jaki jest cel rehabilitacji pooperacyjnej?
W zależności od indywidualnego przypadku rehabilitacja może pomóc pacjentowi w pionizacji, zmniejszaniu dolegliwości bólowych, stanu zapalnego czy obrzęków. Indywidualnie dobrane metody terapeutyczne mogą też zniwelować skurcze, zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepów. Celem rehabilitacji pooperacyjnej może być również zapobieganie zanikom mięśni lub przerostom blizn, ogólna poprawa mobilności pacjenta. W niektórych przypadkach dzięki wykorzystaniu np. sprzętu fizjoterapeutycznego możliwa jest poprawa zakresu ruchomości danej części ciała czy wzmocnienie mięśni oraz stawów. Do celów rehabilitacji zalicza się też skrócenie procesu gojenia tkanek oraz rozciąganie skróconych mięśni. Uogólniając, dzięki rehabilitacji po operacji pacjent może wrócić szybciej do formy.
Po jakich procedurach medycznych (operacjach i mniej inwazyjnych zabiegach) zalecana jest rehabilitacja usprawniająca? Najczęściej z tego typu rozwiązania korzystają pacjenci, którzy zmagają się z unieruchomieniem np. kończyny górnej lub dolnej w gipsie. Wskazaniem do rozpoczęcia fizjoterapii jest również m.in.:
- operacja zespołu cieśni nadgarstka,
- operacje kręgosłupa,
- wstawienie endoprotezy stawu biodrowego,
- artroskopia barku,
- operacje onkologiczne (np. mastektomia),
- rekonstrukcja ścięgna Achillesa,
- operacja stawu kolanowego,
- operacja stawu łokciowego,
- operacja palucha koślawego.
Jakie są rodzaje rehabilitacji pooperacyjnej?
Rehabilitacja pacjentów ortopedycznych może obejmować np.:
- kinesiotaping,
- terapia przeciwobrzękowa,
- ćwiczenia wspomagające,
- ćwiczenia oddechowe,
- ćwiczenia rozluźniające,
- inhalacje,
- elektroterapia,
- masaże lecznicze,
- przerywana kompresja pneumatyczna,
- mobilizacja blizn pooperacyjnych,
- terapia osteopatyczna,
- laseroterapia,
- terapia manualna.
Rehabilitacja pooperacyjna powinna odbywać się w placówce, która korzysta z nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego. Dlatego zwróć szczególną uwagę na wybór miejsca, w którym postanowisz wrócić do pełnej sprawności. Zweryfikuj też kwalifikacje fizjoterapeuty, który będzie z Tobą pracował.