W Nowym Targu od kilku już lat w akcję włączają się szkoły, szczególnie Gimnazjum nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 5. W maju każdego roku organizowane są marsze i imprezy ekologiczne, które mają uświadamiać o problemach i zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Najgroźniejsze z nich to tzw. niska emisja, związana z ogrzewaniem węglowym - piece często służą jako małe spalarnie plastików i wszelkich innych odpadów. Uświadomienie tego problemu to główny cel kampanii.
- Pragniemy w nowym roku podjąć inicjatywę szerszą i organizacyjnie sięgającą od Bałtyku aż po góry - pisze Andrzej Zalewski. - Jeśli nasza propozycja wzbudzi zainteresowanie, to gotowi będziemy pomysł ten medialnie śledzić i promować. Oczywiście nie wyklucza on zwyczajów, które powstały od 2002 roku, tzn. popierać będziemy również kilkaset imprez organizowanych samodzielnie przez samorządy gminne, miejskie i wiejskie oraz szkoły i nadleśnictwa Lasów Państwowych. Nasz pomysł opiera się o zorganizowanie łańcucha współpracujących ze sobą ośrodków i grup inicjatywnych związanych z samorządami. Rok przyszły to ważny rok również pod względem politycznym. Obchodzimy rocznicę dramatu w Katyniu oraz 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem. Chcielibyśmy więc stworzyć umowny i symboliczny łańcuch imprez biegnących śladem małych ojczyzn, a tworzących razem wielki gest patriotycznego przywiązania do naszej historii oraz powiększającej się potrzebie kultury ekologicznej ściśle związanej z pamięcią narodową.
Jednym z ogniw owego łańcucha ma być Nowy Targ. - To dynamicznie rozwijające się miasto w Kotlinie Nowotarskiej opartej o Gorce. Od kilku lat w mieście tym obchodzone jest święto polskiej niezapominajki. Ciągle jeszcze Zakopane przytłumia pozycję Nowego Targu, ale naszym zdaniem należy spróbować odciążyć Zakopane wszechobecnie również w mediach - argumentuje Zalewski. - Nowy Targ i Gorce to kraina niezmiernie interesująca oparta również o Beskid Wyspowy. Tu historia pozostawiła też liczne ślady nie tylko polskości. Pamiętajmy, że Grody Czerwieńskie sięgały aż po Nowy targ, opierały się o Łemkowszczyznę i tworzyły środkową część Małopolski, której największą i najbogatszą stronę obejmowała Małopolska Wschodnia ze Lwowem na czele.
Inne ogniwa łańcucha to: Łeba, Barcin, Skępe, Jedlnia, Święty Krzyż, Chmielnik i Dukla. - Te wytyczone ogniwa szczególnego rodzaju łańcucha niezapominajkowego przecinającego Polskę z północy na południe mogą naszym zdaniem stworzyć wspólną imprezę, bezcenną dla rodzącej się tradycji niezapominajki z polskiej bajki. Trasę tą wytyczamy świadomie z pominięciem wielkich ośrodków zurbanizowanej Polski. Pragniemy w ten sposób uwypuklić cięgle nie docenianą w mediach rolę kraju za miastem w naszej ojczyźnie - tłumaczy Zalewski. - Wstępny scenariusz roześlemy do zainteresowanych: burmistrzów, wójtów i będziemy czekali na odpowiedź. Naszym zdaniem pomysł ma wiele atrakcji stymulujących rozwój społeczny naszego kraju.
oprac. p/
Na zdjęciu - wiceburmistrz Jan Kolasa podczas majowego happeningu ekologicznego zorganizowanego w Dniu Polskiej Niezapominajki.
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas